Ako vybrať kancelárske kreslo alebo kancelársku stoličku?

Sedavé zamestnanie, voľnočasová práca pri počítači… To všetko značne ovplyvňuje stav našej chrbtice. Vhodne zvolená kancelárska stolička prispeje nielen k správnemu držaniu tela, zníženiu bolesti chrbta a krčnej chrbtice, ale do istej miery aj k zvýšeniu efektivity práce. Povieme si, ako vybrať kancelársku stoličku podľa toho, ako dlho na nej plánujete počas dňa sedieť a tiež podľa výbavy, nosnosti a ďalších dôležitých vlastností.

Sedavé zamestnanie, voľnočasová práca pri počítači… To všetko značne ovplyvňuje stav našej chrbtice. Vhodne zvolená kancelárska stolička prispeje nielen k správnemu držaniu tela, zníženiu bolesti chrbta a krčnej chrbtice, ale do istej miery aj k zvýšeniu efektivity práce. Povieme si, ako vybrať kancelársku stoličku podľa toho, ako dlho na nej plánujete počas dňa sedieť a tiež podľa výbavy, nosnosti a ďalších dôležitých vlastností.

Doba čítania 10 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať kancelársku stoličku podľa doby sedenia

Otázka, ktorá by mala predchádzať akémukoľvek výberu kancelárskej stoličky, znie: Ako dlho sedíte? Požiadavky na výbavu a mechanizmus stoličky sa môžu líšiť podľa individuálnych preferencií. Pre základnú orientáciu je ale možné tieto nároky rozdeliť podľa doby, akú bežne trávite pri počítači.

Menej ako 8 hodín

Ak neplánujete na stoličke tráviť celý pracovný deň alebo hľadáte skôr dizajnový kúsok pre svoj interiér, bude pre vás zásadnejším kritériom vzhľad a materiál poťahu stoličky.

  • Voľte silné čalúnenie

  • Základná mechanika s pevným operadlom budú stačiť

8 hodín

Ak sa chystáte stoličku používať na klasickú osemhodinovú pracovnú dobu, vyberajte kvalitné kancelárske stoličky s náležitými ergonomickými vlastnosťami.

Viac ako 8 hodín

Hráte po práci ešte počítačové hry? Využívate sedenie na kancelárskej stoličke ešte na iné účely ako pracovné? V tomto prípade sa oplatí investovať do takého modelu, ktorý vám maximálne vyhovie vo všetkých ohľadoch a zabráni preťažovaniu chrbtice.

Takmer nepostrádateľnou funkciou pre dlhodobé sedenie je výškové polohovanie operadla. Väčšinou ho je možné polohovať hore a dole (systém UP-DOWN), niekedy môžete nastaviť aj sklon operadla. Ďalej výšková nastaviteľnosť sedadla a možnosť posunu sedadla, ktorá vám umožní nastaviť stoličku podľa dĺžky vašich nôh. Niektoré modely touto funkciou disponujú automaticky, pri iných je možné mechanizmus dokúpiť.

Výber kancelárskej stoličky podľa typov mechaník

Kancelárske stoličky so základnou mechanikou vám neumožňujú nastaviť sklon operadla ani jeho vzdialenosť od sedadla. Operadlo je totiž k sedadlu prirobené napevno. Jediné, čo je možné nastaviť, je výška operadla. Tento typ mechaniky je ten najzákladnejší a preto sa tiež používa najčastejšie pri detských stoličkách.

Hojdacie kancelárske stoličky obvykle majú pevne spojené operadlo so sedadlom. Ide teda o akési vylepšenie základnej verzie. Keďže nie je možné nastaviť sklon operadla, umožní hojdací mechanizmus pohyb dopredu či dozadu. Tuhosť hojdania sa nastavuje skrutkou umiestnenou pod sedadlom alebo ovládacími páčkami. Kreslo je možné zablokovať aj v základnej polohe.

Kancelárske stoličky s hojdacou mechanikou

Synchrónne kancelárske stoličky zaručujú skvelé ergonomické vlastnosti, pretože operadlo flexibilne kopíruje pohyby chrbta spolu s naklápaním. Jednoducho povedané, stolička sa celá naklápa podľa vašej polohy. Ak sa zakloníte, zakloní sa aj operadlo a sedadlo sa v tej chvíli zdvihne. Tuhosť pohybu ľahko nastavíte pomocou skrutky alebo páčok na ovládanie. Pokiaľ by vám pružné riešenie nevyhovovalo, je možné stoličku fixne nastaviť do vami zvolenej ideálnej polohy. Tento typ mechaniky je považovaný za veľmi kvalitný a odporúča sa pre stoličky na dlhodobé sedenie.

Kancelárske stoličky so synchrónnou mechanikou

Asynchrónna mechanika vám umožní nastaviť si sklon sedadla nezávisle na sklone a polohe operadla. Na ovládanie stoličky slúžia tri páčky pod sedadlom. Prvou páčkou si nastavíte výšku sedadla od zeme, druhou napolohujete operadlo a tretia páčka upraví sklon sedadla. Vďaka svojej maximálnej variabilite je tento typ stoličky vhodný aj pre zdravotné kancelárske stoličky.

Kancelárske stoličky s asynchrónnou mechanikou

U kĺbových kancelárskych stoličiek si bez problému nastavíte výšku, sklon aj hĺbku operadla vďaka plastovej skrutke umiestnenej na zadnej strane kresla. To ale môže byť fyzicky náročnejšie v prípade, že je skrutka veľmi utiahnutá. Niektoré kreslá je možné ovládať stláčacími, alebo vysúvacími páčkami. Nevýhodou tohto typu je vyššia poruchovosť a nevyhnutnosť občasného doťahovania namáhaných skrutiek.

Na čo sa zamerať

Nosnosť

Každé kancelárske kreslo alebo stolička majú svoju maximálnu nosnosť, ktorú u produktu nájdete uvedenú. Pri výbere sa riaďte váhou osoby, ktorá na stoličke bude sedieť. Kancelárska stolička s nosnosťou 150 kg nie je žiadnou výnimkou - na trhu nájdeme dokonca aj stoličky dosahujúce nosnosť 200 kg. Nezabúdajte na to, že správne zvolená nosnosť predchádza nesprávnemu sedeniu.

Rozmery

Záleží nielen na samotnej výške človeka, ale aj na dĺžke jeho nôh a trupu aj šírke bokov. Zaujímajte sa preto o výšku a šírku stoličky aj o hĺbku sedadla. Ideálne je, pokiaľ sú všetky tri parametre nastaviteľné, takže si stoličku prispôsobíte sebe na mieru. Pokiaľ sa navyše na stoličke bude striedať viac užívateľov, je nastaviteľnosť nevyhnutnosťou.

Ergonómia a pohodlie

Pri dennom sedení najviac využijete, alebo skôr pocítite, bedrovú opierku. Tvar bedrovej opierky môže byť naznačený celkovým zakrivením operadla, alebo byť plasticky vytvarovaný napríklad penou či molitanom.

Detské kancelárske stoličky

Detské kancelárske stoličky Sú špeciálne prispôsobené detskej váhe aj anatómii. Stoličky určené pre užívateľov s vyššou váhou by totiž na sedenie dieťaťa nereagovali správne a prítlak opierky by voči chrbtu dieťaťa zostával prakticky nulový. Vyberajte stoličky s nastaviteľnou výškou a posuvným sedadlom, aby dieťa dosiahlo na zem celú plochu chodidla. Detské stoličky mávajú nosnosť okolo 60 kg. MORE-STOP

Konštrukcia

Základom kancelárske stoličky je krížová konštrukcia. Cenovo dostupnejšie sú plastové prevedenia, ktorých nevýhodou je ale nižšia životnosť a nosnosť. Pokiaľ sedíte 8 a viac hodín denne, vyberajte z odolnejších oceľových či hliníkových konštrukcií.

Opierka chrbta, podrúčky a sedadlo

Použité materiály na opierky, podrúčky a sedadlá môžu značne ovplyvniť výslednú životnosť kresla. Lacné kancelárske stoličky mávajú opierku chrbta aj sedadlo vyrobené z plastu. Pri takýchto modeloch ale hrozí rýchlejší nástup únavy materiálu a v prípade poškodenia nie je možná oprava. Kvalitnejšie prevedenia sú v týchto častiach zhotovené z tvarovanej preglejky.

Čo sa výplne týchto komponentov týka, môžu byť plnené nastriekaním nedeformovateľnej polyuretánovej peny, ktorá si vďaka svojej vysokej hustote udrží tvar aj po mnohých rokoch. V iných prípadoch môže byť pena nahradená molitanom a ďalšími lacnejšími materiálmi, u ktorých hrozí rýchlejšie a nevratné presedenie.

Poťah

Poťah kresla vyberajte podľa účelu použitia. Na každodenné používanie sú ideálne poťahy, ktoré sú umývateľné a priedušné, medzi ktorými vyniká sieťovina a textilné čalúnenie. Oba tieto typy poťahov sú príjemné na dotyk, avšak je potrebná ich pravidelná údržba a čistenie.

Ak dávate prednosť dizajnu nad komfortom, voľte reprezentatívnejšie poťahy z kože a syntetickej kože. Tieto poťahy sú však studené na dotyk a v letných mesiacoch podporujú potenie. Luxusné kožené kancelárske kreslá sú o niečo náročnejšie na údržbu než koženkové, oproti tým ponúknu dlhšiu životnosť. Vždy ale pri oboch typoch dávajte pozor na možnosť oteru.

Kolieska

Na mäkkú podlahu, teda napríklad koberec, sa hodia tvrdé kolieska z plastu.

Pokiaľ máte tvrdú podlahu, napríklad linoleum, parkety alebo plávajúcu podlahu, vyberajte kreslo či stoličku s mäkšími pogumovanými kolieskami, ktoré ju nepoškriabu. Ak chcete kancelársku stoličku bez koliesok, teda stabilnú stoličku bez pohybu, hľadajte namiesto koliesok tzv. klzáky.

Čo sa môže hodiť

K ochrane podlahy odporúčame zaobstarať podložku pod stoličku. Tá sa predáva samostatne v rôznych variantoch pre všetky typy podláh. Najčastejším materiálom je polykarbonát v transparentnom prevedení.

Pre zaistenie maximálneho komfortu nemusíte kupovať špeciálne ortopedické kancelárske stoličky. V mnohých prípadoch stačí dokúpiť vhodné rehabilitačné pomôcky, medzi ktorými odporúčame bedrové valce, protišmykový podsedák, balančnú podložku alebo priedušnú ergonomickú opierku.

Podložky pod stoličky

Rehabilitačné pomôcky

Konferenčné stoličky

Kľakačky

Písacie a pracovné stoly

Otázky a odpovede

  • Kancelárske kreslo sa nastavuje podľa výšky, hmotnosti, dĺžky nôh a potrieb konkrétneho užívateľa.

  • Pri regulovaní sa na sedadlo posaďte čo najviac dozadu, aby sa aj váš zadok dotýkali operadla. Bedrová opierka musí poskytovať chrbtu oporu skutočne v oblasti bedier, ani vyššie, ani nižšie.

  • Výšku sedadla upravte tak, aby vyhovovala výške pracovného stola a tak, aby ste chodidlami dosiahli na zem. Dôležité je, aby medzi prednou hranou sedadla a vašou podkolennou jamkou bola medzera aspoň 5 cm. Pokiaľ nie je, posuňte sedadlo dozadu.

  • Seďte bedrami opretí o bedrovú opierku a neposúvajte sa na sedadle smerom dopredu. Akonáhle nesedíte priamo na sedacích kostiach, preťažujete chrbticu v bedrovej oblasti a hrozia vám bolesti chrbta.

Majte na pamäti, že strnulé sedenie nie je zdravé ani v tom najdokonalejšom kresle. Za vyložene nezdravé je považované sedenie presahujúce 8 hodín. Zároveň by sme sa mali každú hodinu aspoň raz zo stoličky zdvihnúť a na pár minút stáť alebo sa prejsť, aby naše chrbtové a ostatné svaly nezačali ochabovať.

Nepohodlie a prípadná bolesť chrbta nevyhnutne vedú k zhoršeniu psychického stavu. Zle zvolená či nekvalitná stolička má tým pádom priamy vplyv na mentálne zdravie a produktivitu a jej používateľa.

Jednou z možností je premazanie piestu a všetkých ďalších dostupných mechanických miest technickým mazivom. Pokiaľ stolička neumožňuje prístup k týmto častiam, nezostáva bohužiaľ nič iné, než celý piest vymeniť za nový.